30 Haziran 2011 Perşembe

ZÜLFÜ LİVANELİ HAKKINDA…Tam adı Ömer Zülfü Livanelioğlu’dur. Ankara Cumhuriyet Lisesi mezunudur. Daha sonraki tarihlerde ABD Fairfax Konservatuarı'nı bitirmiştir. Zülfü Livaneli bağlama çalmayı teyzesi Nazmiye (Türeli) Yücel'in eşi olan eniştesi Turhan Yücel'den Ilgın'da yaşadığı yıllarda ve yaz tatillerinde öğrendiğinde, eniştesi Turhan bey'in hayatını değiştirecek bir sermayeyi kendisine hediye ettiğinden haberi yoktu.

Zülfü Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farandouri, Maria del Mar Bonet, Leman Sam gibi onlarca yerli ve yabancı sanatçı tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300'e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

Türkiye'den ansızın ayrılarak İsveç'e sürgün yıllarında bulaşıkçıklık dahil muhtelif işlerde çalışan Livaneli'nin en büyük arzusu bir gün Türkan Şoray ile tanışabilmek ve o zaman Türkiye'de suçlanan kişilerin uğrak yeri haline gelen İsveç'te bulunan ünlü yazar, gazeteci veya şairlerle karşılaşabilmekti.

Bugüne kadar dört uzun metrajlı film yönetti: "Yer Demir Gök Bakır", "Sis", "Şahmaran" ve "Veda". Valencia Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ve 1989'da Montpelier Film Festivali'nde "Altın Antigone" ödülüne layık görüldü. "Sis", "En iyi Avrupa Film Ödülü"ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre, ve Japonya'da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi birçok televizyon şirketine satıldı.

Ekim 1986'da Cengiz Aytmatov'un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City'de toplanan Issyk - Kul Forumu'nda yer aldı.

Livaneli, Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.

1996 yılında Paris’te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, 1978 yılında yaptığı "Nazım Türküsü" adlı albümde Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

"Arafatta bir çocuk","Geçmişten Geleceğe Türküler", "Sis", "Orta Zekalılar Cenneti", "Diktatör ile Palyaço", "Sosyalizm öldü mü", "Engereğin Gözündeki Kamaşma" ve "Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm" ve "Mutluluk" ve Leyla'nın Evi,Sevdalim Hayat, Son Ada ve Sanat Uzun,Hayat Kisa,Serenad kitaplarının yazarı olan Livaneli, hâlen Vatan Gazetesi'nde köşe yazarlığına devam etmektedir. Sanatçı uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

Ömer Zülfü Livaneli Ülker Hanım'la evlidir ve bir kızı vardır. Kızı Aylin Livaneli eğitimi ve yaptığı pek çok işten sonra müzik ile ilgilenmiş. 5 albüme imza atmıştır. Müziğe ara veren Aylin Livaneli şuan yurt dışında ekonomi üzerine eğitim almaktadır.Yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. Livaneli vejeteryandir.

19 Mayıs 1997 tarihinde, Ankara Hipodrom meydanında verdiği konsere 500.000 kişinin katılmasıyla Türkiye'nin en büyük konserini gerçekleştirme ünvanını kazanmıştır.

Okur Yazar Nane Şekeri yazar hakkında der ki…

Zülfü Livaneli’yi çok çok çok severim.Müziğini, kitaplarını, konuşma tarzını…

Bu kadar sevdiğim bir sanatçının henüz hiçbir konserine de gidemedim. Kısmet.Belki kısa süre sonra bu fırsatım olur. (Sevgili Evrenciğim, buradaki mesajım sanadır :))

Daha tam bilinçli bir okuyucu olmamışken Livaneli’nin kitapları üzerine bir arkadaşımla konuşurken amcasının sanatçıların kitaplarını kendilerinin yazmadığını başkalarına yazdırdığını söylemişti Livaneli’nin de kitaplarını kendisinin yazmadığını bu konuşmaya eklemişti..Ben de toyluk yapıp inanmıştım.(ortaokul yılları falan.küçüktüm J)

Daha sonra da listemde farklı yazarlar öncelikli oldu.

Kitaplarını okumaya başladığımda ise her seferinde sorgulamadan o bilgiye inanışıma kızmışımdır.
Hem bilgili, hem vizyon sahibi hem de bu ülkeyi çok seven bir sanatçının kitaplarını da okumak isterseniz ( şimdiye kadar okumamış iseniz tabii) bir tanesini alıp okuyuverin.

Zülfü Livaneli’nin kendi sitesine bakmak isterseniz http://www.livaneli.net/ adresine tıklamanız yeterli.

Keyifle okumalar…

2 yorum:

 1. Ben de çok severim Zülfü Livaneli'yi, babam da çok severdi...
  Onun dinlenmediği hiç bir pazar kahvaltısı hatırlamıyorum
  Dilerim bir gün ben de konserine gider canlı dinleme fırsatı da bulurum

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel.
  Evet çok güzel olurdu konserini izleyebilmek.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil