8 Mayıs 2011 Pazar

MICHAEL ENDE HAKKINDA12 Kasım 1929’da, gerçeküstücü bir ressamın oğlu olarak Almanya’da Garmisch-Partenkirchen’de dünyaya geldi.

1945’te, on altı yaşındayken askere çağrılınca eğitimini sürdürdüğü Waldorf okulundan ayrıldı. Savaştan sonra 1948-1950 yılları arasında bir drama okuluna katıldı, aktörlük yaptı, skeçler ve kısa oyunlar yazdı, Münih Halk Tiyatrosu’nda yönetmenlik ve Bavyeralı bir yapım şirketi için film eleştirmenliği yaptı.

Yazar olarak ilk büyük başarısı, çocuklar için yazdığı Jim Knopf und Lukas der Lokomotivfuehrer’dir. Fantezi dünyasını seçen, fakat gerçek dünyayla olan bağlarını da koparmayan öyküleriyle pek çok övgü ve ödül almasına karşın alçakgönüllülükten vazgeçmemiştir. Fantezi romanı Bitmeyecek Öykü’yle dünya üzerindeki milyonlarca çocuğu büyüleyen Michael Ende, 64 yaşında, Stuttgart’ta mide kanseri sonucu yaşamını yitirdi.

Yazın hayatına 1950’lerde kabare senaryoları yazarak başlayan Ende’nin en çok ses getiren kitabı 1979’da yayımlanan The Neverending Story’ydi (Bitmeyecek Öykü). Roman 30’dan fazla dile çevrildi ve uluslararası alanda çok satanlar listesine girdi.

Okur Yazar Nane Şekeri yazar hakkında der ki…

Ne diyeyim ki?

Şu ana kadar okuduğum bütün kitaplarında farklı farklı tatlar bulduğum,anlatım diline ve kitaplarında ele aldığı konuların önemine bayılıyorum.

İnternette şöyle bir dolandığınıza ya da bazı kitapçıların raflarına baktığınızda çocuk kitap yazarı olarak sınıflanabiliyor.Ama siz buna aldanmayın.

Michale Ende bana göre bilinen sınıflamalara yerleştirilemeyecek bir yazar.

Henüz tarzı ile tanışmadıysanız sizlere 3 tane kitap örneğini sundum.Bunlardan biri ile başlayarak Ende’nin büyülü dünyasına siz de katılıverin.

Keyifle okumalar…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder