5 Mayıs 2011 Perşembe

AYNA İÇİNDE AYNA


Kitabın Arka Kapak Yazısı
Görüntüsü aynaya yansıyan bir ayna ne gösterir?

İki okur aynı kitabı okuduklarını düşünürken, okudukları kitap aslında aynı değildir; çünkü her okur okuduğu kitaplara kendi çağrışımlarını, tecrübelerini, hayallerini katar; yani her kitap okurunun yansıdığı bir aynadır ...

Peki, bunun tersi de mümkün değil mi? Bir okur farklı kitapları okursa, aynı nedenlerle bunlar birbirinden çok farklı sayılmayabilir; yani okur da aslında kitabın yansıdığı bir aynadır ... Ama okur ile okuduğu kitap arasında yaşanan olaylar nerede gerçekleşmekte? Bu sorunun yanıtı "kitap" değildir; çünkü sonuçta kitap yalnızca beyaz kağıtların üstündeki siyah işaretlerden oluşur ve mutlaka bir okura ihtiyacı vardır. Ama sorunun yanıtı "okur" da değildir; çünkü kitap olmazsa bütün bu süreç gerçekleşmez.

Bu siyah işaretleri okuduğumuzda ruhumuzda oluşan sevinç, hüzün, sempati, sıkıntı, gülme ya da ağlama duygusu aslında nerede oluşmaktadır?

Denir ki ... Michael Ende'nin hayal dünyasına girebilen kişi, onun sihirli çekim gücüne karşı koyamazmış; üstelik hayallerin iyileştirici bir etkisi olduğu da iddia edilir.
Yalnızca unutmayın ... Ayna İçinde Ayna labirentteki okuru kendi iç dünyasına yöneltiyor. Okuduğunuz öyküleri 'anladığınızı' sanarak derinlemesine düşünmemezlik etmeyin. 'Anlamak' yalnızca insanın alışılmışı ya da bilineni yeniden fark etmesi değil midir?

Okur Yazar Nane Şekeri'nin kitap hakkında yorumu:

Kitabın tanıtım yazısı o kadar güzel anlatmış ki bu kitabı üzerine diyecek hiçbir şey bulamıyorum.

Sadece öykülerden oluşan bu labirente hoş geldiniz, tadını çıkarın.Ve üzerinde düşüne düşüne ilerleyin öykülerle yolculuğunuzda.

Keyifle okumalar…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder