17 Ocak 2011 Pazartesi

DAN BROWN HAKKINDA...


Vikipedi’den yazar hakkında bilgi
Dan Brown, 22 Haziran 1964 doğumlu ABD'li yazar.

Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996'da ilk romanı Dijital Kale'nin ortaya çıkmasını sağladı.

Roman, yayımlanmasından hemen sonra Dan Brown bir anda elektronik kitap listelerinde bir numaraya yükseldi. Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nı (NSA) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu.

Yazar tekno-gerilim türündeki ikinci romanı İhanet Noktası'nda da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.

Başkanlık Ödülü'nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar'ı yazdı. Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.

Dan Brown, büyükbabasının da mason olduğunu pek çok programda açıklamıştır. Evlerinde garip önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu söylemiştir. Kayıp Sembol adlı romanını da bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. Kitabın konusu da masonluktur.

Ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci Şifresi kitabının da yazarıdır. Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar kitaplarının filmi de çekilmiştir.

Sanat tarihçisi ve ressam olan eşi de araştırmalarına yardım etmekte ve eserlerine fon sağlamaktadır...

Okur Yazar Nane Şekeri yazar hakkında der ki…

Dan Brown ile Da Vinci Şifresi ile tanıştım.

Daha önce bu tarzda bir kitap okumadığım için çok değişik gelmişti.Kitabı okudum diyemem, yiyip yutmuştum J

Sonrasında İhanet Noktası’nı okudum.O da gayet ilginç ve güzel gelmişti.

Ama son kitap Kayıp Sembol diğerleri kadar sarmadı beni. Belki de tarzı kanıksadığım,neyle karşılaşacağımı aşağı yukarı tahmin edebildiğim için  öyle büyük bir hayranlık uyandırmadı.

Kitaplardaki ana kahraman Robert Longdon’ı Tom Hanks canlandırdıktan sonra daha çok sevdiğimi de itiraf etmeliyim.

Yine de yeni bir kitabı çıktığında şans verir , okurum. Özellikle seyahatlerde.

Keyifli okumalar…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder