22 Temmuz 2011 Cuma

PERİHAN MAĞDEN HAKKINDA…


Vikipedi’den yazar hakkında bilgi

Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Köşe yazıları yazmaya başlamadan önce 3 yıl Asya'da dolaştı. Hindistan, Japonya ve ABD'de bulundu, çeşitli işlerde çalıştı. 1997-2005 yılları arasında Radikal gazetesinde çalıştı. 2005 sonbaharında Yeni Aktüel dergisinde köşe yazıları yazmaya başladı. 2006 Ekim'inden itibaren de bir süre RED dergisinde yazıları yayımlandı. 2007 Şubat ayından itibaren yine Radikal'de köşe yazıları yazmaya başladı. İki Genç Kızın Romanı adlı kitabı Kutluğ Ataman tarafından İki Genç Kız adıyla filme çekildi.

2008 yılında Mağden'in ilk romanı olan Haberci Çocuk Cinayetleri, Hollanda ve Rusya`da yayınlandı. Hollanda`da Hamide Doğan tarafından Felemenkçeye çevrilen Haberci Çocuk Cinayetleri adlı kitap, Athenaeum-Polak& Van Gennep tarafından basıldı. Rusya`da ise Mağden, kitabın yayınlanmasıyla birlikte Moskova`daki Gayatri Yayınevi`nin ilk Türk yazarı oldu.

Okur Yazar Nane Şekeri yazar hakkında der ki…

Perihan Mağden’i daha çok katıldığı televizyon programlarından tanıyorum.Yazılarını ya da romanlarını hiç okumadım.

Yaz Kitabı, kendisinin okuduğum tek kitabı.Daha önce yazmış olduğu köşe yazılarından hazırlanmış bir kitabı.

Yazılarında kullandığı sivri dil, kendisi ile hemfikir isem çok hoşuma gitti. Değil isem “bu kadar da olmaz canııım” dedirtti J Çok demokratik bir yaklaşımla okudum anlayacağınız :D

Bu kitabının dışında bir de romanını okumak istiyorum.Böylelikle sadece köşe yazarı olarak değil, roman yazarı olarak de tarzını tanımış olacağım.

Keyifle okumalar…

2 yorum:

  1. Mağden'in yazılarını takip eden bir hayranıyım. Türkçe'yi çok yetkin biçimde kullandığını düşünüyorum. Köşe yazılarını okumak beni keyiflendiriyor. Romanları da çok farklı. Ben size öncelikle Refakatçi isimli romanını okuumanızı öneririm, "Yaz" kitabın ıbeğendiyseniz bu roman tan size göre. Zaman zaman tempo dergisi eski köşe yazılarını bir araya toplandığı kitaplarından veriyor. Arada bir bakmak lazım o dergiye. Bir de çok güzel bir şiir kitabı var mağden in pek fazla bilinmez ama hoş ve keyifli bir kkitap... İsmi: "Mutfak Kazaları"

    YanıtlaSil
  2. Viladimir, yorumun ve kitap önerin için çok teşekkür ederim.Kitabı listeme aldım :)
    Sevgiler...

    YanıtlaSil