9 Eylül 2011 Cuma

ARI KOVANINA ÇOMAK SOKAN KIZ


Kitabın Arka Kapak Yazısı

"Sizi uyarıyoruz: Millennium üçlemesi kesinlikle bağımlılık yapıcı."
-The Guardian

"Dönüp tekrar tekrar okumak istiyorsunuz. Millennium üçlemesi bu milenyumun en iyi üçlemesi." -John Timpane, Philadelphia Inquirer

"Stieg Larsson'u okumak, sert bir kahve gibi sizi canlandırır… Kitaplar sıra dışı bir şekilde aksiyon dolu ve düpedüz bağımlılık yaratıcı. Larsson son derece zeki bir aktivist ve feminist olmanın yanı sıra Tanrı vergisi bir aksiyon yazarlığı yeteneğine de sahip…"
-David Kamp, New York Times

"Kasırga gücünde bir roman. Alexandre Dumas'ın Üç Silahşörler'ini veya Charles Dickens'ın romanlarını aynı hararetli heyecanla okumuştum. Olağandışı… Hiç gocunmadan söylüyorum: Muhteşem."
- Mario Vargas Llosa, El Pais
"Larsson üstün bir yazar. Kurgunun birçok katmanını sıkıca bir ipe bağlıyor ve sayfa sayfa okuyucuyu sürüklüyor. Kitabın sonu, böyle bir seride isteyebileceğiniz her şeyi size veriyor."
-Leonard Zeskind, Kansas City Star

"Her yeni nesil Salander ve Blomkvist'i bir gün okuyacak ve onların dünyasına kapılacak."
-Sarah Weinman, BN.com

"Şu anda yaşadığımız hayatı yüzlerce ve yüzlerce heyecanlı sayfada yeniden keşfetmek isteyen kimse bu üçlemeyi kaçırmasın. Son kitabın muhteşem bir kurgusu var. Kitap, çağdaş edebiyatın en mükemmel sonlarından birine doğru ilerledikçe kitap hiç bitmesin istedim."
-Alan Cheuse, Chicago Tribune

"Kalbinizi durduracak sahnelerde polisiye edebiyatın en unutulmaz karakterleriyle tanışmaya hazırlanın. Bu kitap Larsson'un ismini edebiyatın en orijinal ve tutkulu seslerinden biri olarak tarihe kazıyor."
-Ellen Shapiro, People

"Millennium serisi dünya çapında benzersiz bir yayıncılık mucizesi."
-Kate Mosse

"Hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak; bu kitabı da gecenin ilerleyen saatlerine dek okuyacaksınız. … İsveçli bir bilgisayar manyağının bizi soluksuz bırakabileceğini kim düşünebilirdi ki?"
 -Daily Express

"Olağanüstü… Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak. "
-Sunday Times

Okur Yazar Nane Şekeri kitap hakkında der ki…

Yine büyük  beğeni ve heyecan ile okuduğum bir kitap ile karşınızdayım.

Millenium serisinin üçüncü ve son kitabı.

Serinin her bir kitabı  ayrı bir heyecana sahip.Son kitapta artık mahkeme süreci başlıyor ve gerek hazırlığı gerek mahkeme anı son derece hararetli geçiyor.

Bu kitabı okuyan bir arkadaşım, kitabın çok ağır ilerlediğini ilk iki kitaptaki heyecanın olmadığını söylemişti.Bu yorumuna hem katıldım, hem de katılmadım açıkçası.

Katıldım , çünkü yeni bir macera yok, büyük aksiyonlar yok.

Katılmadım,bu kitaptan beklenen aksiyon değil, ikinci kitabın eksiklerin tamamlanması , okuyucunun bilgilendirilmesi  ve sonuçlandırılması olmalıydı. Bu da çok başarılı bir şekilde okuyucuya verilmiş.

Üçleme hakkında son olarak şunu söylemeliyim.İlk kitap olan Ejderha Dövmeli Kız ,başlı başına bir roman olmakla birlikte bu kitapta tanıştığımız kahramanlar son iki kitapta karşımıza çıkıyor.

İkinci kitap olan Ateşle Oynayan Kız ve üçüncü kitap Arı Kovanına Çomak Sokan Kız ise kendi içerisinde konuca birbirinin devamı şeklinde.

Dolayısı ile kitapların sırası ile okunması bütünlük açısından daha faideli olacaktır.

Keyifle okumalar…

2 yorum:

 1. Kitaplarını okumadım ama ilk hikayeye bayılıyorum. esrar perdesi çok iyi kurulmuştu. ikinci ve 3.hikayede Lisbeth Salender ekseninde ilerlediği için o tadı alamamıştım. (filmlerden bahsediyorum tabi) kitaplarda da aynı durum vardır muhtemelen. ama ne olursa olsun polisiye-gerilim türü için çok önemli bir seri. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de filmlerini izlemedim.Ama kitaplarında da ilkinde dediğin gibi kurgu çok güzeldi.
   3. kitaba hazırlamak açısından 2. kitapta Lisbeth'den çokça bahsetmesi gerektiğini düşündüğüm için ben çok takılmadım.
   Filmlerini de en kısa zamanda izlemeyi düşünüyorum :)

   Sil