6 Mayıs 2012 Pazar

TÜRKİYE ÜÇLEMESİ 3 – CUMHURİYET 2Kitabın Arka Kapak Yazısı


1923-1938 Cumhuriyet dönemini anlatan Cumhuriyet – Türk Mucizesi'nin bu ikinci kitabıyla Türkiye Üçlemesi son buluyor. Bu kitabi da okumanızı diliyoruz. Çünkü:

Çanakkale, Milli Mücadele ve Cumhuriyet bir bütündür. Yakın tarihimizi oluşturan bu üç aşamalı dönemin tarihini iyi bilmek zorundayız. Yoksa bugünü anlayamaz, yarını kestiremeyiz.

Çanakkale ve Milli Mücadele ruhu, bağımsızlık sevdası, yurt sevgisi, azim, sabır ve akıl Cumhuriyette kucaklaşıp birleşti, Türk Mucizesi oluştu. Bazı Batılı gözlemciler neden bu dönemi Türk
Mucizesi diye nitelediler?

Millet M. Kemal Paşa’nın açtığı istiklal, milli irade ve uygarlık bayrağı altında toplandı. Dünyaya egemen galiplere ve onların yardakçılarına karşı, yarı çıplak dört yıl daha dövüştü. Vatan
düşmandan kurtarıldı.

Ama 1923'te Türkiye 12 milyon nüfuslu, Anadolu'da tek fabrikanın bulunmadığı, geri, ilkel, yoksul, bütün nüfusunun sadece % 7'si okur-yazar olan bir köylü toplumuydu. Kadın-erkek eşitliği söz konusu bile değildi.

Sıra milleti kurtarmaya gelmişti.

Gazi M. Kemal Atatürk ve ideal arkadaşları ortaçağı yenmek, çağdaşlığı gerçekleştirmek için bir avuç bütçe, halkın desteği ve uygarlık öncülerinin özverileri ile birçok siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik devrimler, olağanüstü atılımlar yaptılar. On beş yıla destanlar, efsaneler, harikalıklar sığdırdılar. Okudukça şaşacak, hayran kalacaksınız.

Bu tarihi doğru bilirsek aramızdaki birçok anlaşmazlık sona erer.Birçok sorunun kaynağı doğru tarihi kirleten yalanlardır. Doğru tarih kutup yıldızı gibi doğru, kurtarıcı yolu gösterir. Her alanda çağdaş uygarlığa ulaşmak, bunun gereklerini yerine getirmek zorundayız. Geri kalan dona kalır.

Sözün özü, Atatürk'e yürüyelim!Okur Yazar Nane Şekeri kitap hakkında der ki…


Cumhuriyet – Türk mucizesi Türkiye Üçlemesi’nin dördüncü ve son kitabı.


Kitabın bitirildiği noktayı ve buna vereceğim duygusal tepkiyi çok iyi bildiğim için  son bölümlerini evde okumayı tercih ettim. Çok da iyi yapmışım,kendimi iyi tanıyormuşum.Yanılmadım.


Bu kez , Cumhuriyet döneminin ilk 15 yılla ait bölümü yıl yıl anlatılmış.


Her yıl elde edilen ekonomik büyüme, gelişmeler, Türk Edebiyatı’nda o yıl basılmış yeni romanlar gibi o yıla ait detaylar da kitabın dip notlarında özet olarak belirtilmiş.


Dip notlara gelince.İçeriklerde değil ama rakamsal sıralamasında hatalar var.Sadece serinin bu kitabında rastladığım bir durum.


Cumhuriyet – Türk Mucizesi 2 , diğer kitaplar gibi roman olarak yazılmışsa da diğerlerine göre daha çok bir araştırma kitabı gibi okuyorsunuz.Anlatım dili de bu kitapta daha çok bu şekilde.


Atatürk’ün ölümüne kadar olan dönemi Turgut Özakman yine çok güzel anlatmış.Yine etkilenerek ve beğenerek okudum.


Bütün seri birbirinin devamı şeklinde olduğu için sırası ile ve bana göre tamamı ile okunmalıdır. Böylelikle yapılmak istenilenlerin ne kadar gerekli olduğu, ne kadar zorluklarla elde edilen büyük başarılar olduğu daha anlamlı , daha anlaşılır olacaktır diye düşünüyorum.


Keyifle okumalar…

4 yorum:

 1. Hiç Turgut Özakman okumadım, merak ettim sayenizde bakalım nasılmış. Teşekkürler.. ;))

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, izleyicinizim. Kitap çekilişi yapıyoruz katılmak ister misiniz?

  http://delikitap.blogspot.com/2012/05/ilk-cekilisime-herkesi-beklerimmmm.html

  Bloğuma beklerim. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoşgeldin delikitap.yorumlarını her zaman beklerim.ben de şimdi senin bloguna izleyici olmak için tıklıyorum linkini :)

   Sil