13 Mayıs 2012 Pazar

TURGUT ÖZAKMAN Hakkında…
Vikipedi’denyazar hakkında bilgi1 Eylül 1930 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre avukatlık yaptı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'ne devam ettikten sonra Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak girdi. TRT'de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 - 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı.


1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu'nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi.


28 Eylül 1998'de, üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi'nce ve 2007 yılında, mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi'nce 'fahri doktor' unvanı verilen Özakman, sayısız esere imza attı.


Nisan 2002'de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya 'Turgut Özakman Sahnesi' adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman'a Üstün Hizmet Ödülü verdi. 2005 yılında piyasaya sürülen , 50 yıla yakın bir sürenin emeği olan ve Kurtuluş Savaşı'nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler (Bilgi Yayınevi) adlı belgesel-romanı, cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı oldu. Haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kaldı.


Turgut Özakman evli olup, üç çocuğu ve dört torunu vardır.


Okur Yazar Nane Şekeri yazar hakkında der ki…


Tarih romanları okuyarak tarih bilgisi edinileceğine hiç inanmayan biriyim.Ama bu düşüncemi Turgut Özakman’ın kitaplarını okurken alıp bir kenara atıveriyorum.


Özellikle kitaba düşülen notları tek tek okuduğunuzda ne kadar ciddi bir literatür taraması yapıldığını,çok çeşitli kaynakların okunarak incelenerek son derece titiz bir şekilde romanlarına aktarıldığını görebiliyorsunuz.


Roman ve inceleme arası  bana göre bu kitaplar.


Ayrıca Turgut Özakman’ın katıldığı programlarda konuşmalarını dinlemeyi de seviyorum.


Şu Çılgın Türkler’i okurken serviste arkadaşımla aynı anda kitaplarımıza gömülüyorduk ve Turgut Hoca şöyle güzel anlatmış, Turgut Hoca yine harikalar yaratmış diye diye okumuştuk.


Yakın zamanda Kıbrıs Harekatını anlattığı kitabı çıktı.Onu henüz okumadım.Ama en kısa zamanda alıp okumayı planlıyorum.


Keyifle okumalar…2 yorum:

  1. Turgut Ozakman'I bu kadar tanimiyordum, en kisa zamanda kitaplarini okumak istiyorum:)

    YanıtlaSil