8 Ekim 2011 CumartesiKitabın Arka Kapak Yazısı

Eflâtun rengi hayaller kuran bir "suskun"un sözleridir, bu roman. İşittiğini gören, gördüğünü dinleyen, dinlediğini sessizliğin büyüsüyle sırlayan ve tüm bunların görkemini hikâye eden bir adamın alçakgönüllü dünyasına misafir olacaksınız, satırlar akıp giderken. O ise, muzip bir tebessümle size eşlik edecek, sessizce... Sayfaları birer birer tüketirken, benzersiz erguvanî düşlerin "gerçekliği"nde semâ edeceksiniz ve bu düşlerden âdeta başınız dönecek.

Hayat kadar gerçek, düş kadar inanılmaz bu dünyanın tüm kahramanlarının seslerini duyacak, nefeslerini hissedeceksiniz. Çünkü Suskunlar, sessizliğin olduğu kadar, seslerin ve sözlerin, yani musikînin romanıdır. Sonsuzluğun derin sessizliğinin "nefesini üfleyen" ve ona "can veren" bir adamın hayallerinin ete kemiğe bürünmüş kahramanları, en az sizler kadar gerçektir; ya da siz, en az onlar kadar bir düş ürünü... Bağdasar, Kirkor, Dâvut, Kalın Musa, İbrahim Dede Efendi, Rafael, Tağut, Veysel Bey ve diğerleri... Onlar, sessizliğin evreninden İhsan Oktay Anar'ın düş dünyasına duhûl ederek suskunluklarını bozmuşlardır.

Bir meczûp aşkı tattı, bir âşıksa aşkına şarkılar yazıp ruhunu maviyle bezedi; diğeri, kaybolduğu dünyada bir sesin peşine düşerek kendini buldu. Nevâ, belki de, herkesin âşık olduğu bir kadının pür hayâliydi. Hayâlet avcısı, kendi ruhunu yakalamaya çalıştı. Zâhir ve Bâtın ise, zıtlıkların muhteşem birliğinde denge bulan iki ayrı gücün cisimleşmiş hâliydi.

Suskunlar'ı okuduktan sonra aynaya bakmak, yansıyan aksinizde gerçeği görmek, gördüğünüzü işitmek ve duyduklarınızla sağırlaşıp susmak isteyeceksiniz. Sayfalar tükenip bittiğinde, kim bilir, belki de "suskunlar"dan biri olacaksınız...

Okur Yazar Nane Şekeri kitap hakkında der ki…

İhsan Oktay Anar’ın son kitabı.

Bu kitabı okurken ilk kez keşke musıkiden anlasaydım ,kitapla daha çok bağ kurabilirim diye düşünmüştüm ama çok da üzerinde durmamıştım .

Hatırladığım en net şey de bu.Sanırım o zaman doğru bir değerlendirme yapmışım.Çünkü şimdi kitabı anlatmak üzere bilgisayarın başına geçtiğimde klasik Anar anlatımı ve bu tespitim haricinde hiçbir şey hatırlamadığımı fark ettim.Ne bir karakter, ne de bir kesit, ne de bir his…İlginç!

Şu ana kadar okuduğum hiçbir kitapta böyle bir durum olmamıştı.Sanırım kitap ile yeterli iletişim kurmadan okumuşum ya da kafamın dağınık olduğu bir dönemde yeterli ilgi ile okumamışım.

Bir ara yeniden okuyayım.

Keyifle okumalar…                        

1 yorum:

  1. okumayı çok istediğim ve okuyamadığım kitaplardan..

    YanıtlaSil